W świetle najnowszych regulacji podatkowych, z dniem 1 kwietnia 2024 roku, kończy się okres obowiązywania zerowej stawki podatku od towarów i usług (VAT) na podstawowe produkty spożywcze, który był wprowadzony jako środek wsparcia dla konsumentów i producentów żywności w obliczu rosnących cen i inflacji. Produkty żywnościowe wymienione w pozycjach 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, obejmujące szeroki zakres artykułów spożywczych uznanych za podstawowe, od tego momentu będą podlegać stawce VAT w wysokości 5%.

Decyzja o nieprzedłużaniu obniżonej stawki VAT została podjęta przez Ministerstwo Finansów w kontekście poprawy sytuacji gospodarczej oraz znacznego obniżenia wskaźników inflacji. Zerowa stawka VAT na wybrane produkty spożywcze była środkiem tymczasowym, mającym na celu ochronę siły nabywczej obywateli i wsparcie gospodarstw domowych w czasie wzrostu cen na rynku żywności, który obserwowano od początku lutego 2022 roku aż do końca marca 2024 roku.

Przejście na stawkę VAT w wysokości 5% dla podstawowych produktów spożywczych jest krokiem mającym na celu normalizację systemu podatkowego, choć może być odbierane z mieszanymi uczuciami zarówno przez konsumentów, jak i producentów żywności. Z jednej strony, zwiększenie stawki VAT może prowadzić do niewielkiego wzrostu cen detalicznych dla końcowych odbiorców, z drugiej jednak strony, świadczy o stabilizacji gospodarczej i finansowej kraju.

Podmioty gospodarcze zajmujące się sprzedażą artykułów spożywczych, szczególnie detaliści i producenci, muszą dokonać odpowiednich dostosowań w swoich systemach fakturowania i księgowości, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami. Wprowadzenie zmian w stawkach VAT wymaga od przedsiębiorstw aktualizacji cen produktów oraz systemów kasowych, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami operacyjnymi.

Pomimo zakończenia obowiązywania stawki 0% VAT, rząd może nadal poszukiwać innych form wsparcia dla sektora żywnościowego i konsumentów, mając na uwadze utrzymanie stabilności cenowej oraz wsparcie gospodarstw domowych. Monitoring sytuacji rynkowej oraz elastyczność w dostosowywaniu polityki podatkowej pozostaną kluczowymi elementami w zarządzaniu wyzwaniami ekonomicznymi.